Vo Vysokých Tatrách, jednom z najikonickejších horských masívov strednej Európy, má horolezectvo bohatú históriu. V tomto článku vám ponúkame prehľad histórie i súčasných možností pre horolezcov, ktorí chcú zažiť toto jedinečné prostredie.
V 70. a 80. rokoch sa tatranskí horolezci začali zúčastňovať na medzinárodných expedíciách do Himalájí a iných vysokých pohorí. Tatranskí horolezci ako Ivan Gálfy, Jozef Psotka a ďalší prispeli k výstupom na osemtisícovky, čím získali medzinárodné uznanie. Jozef Psotka, ktorý tragicky zahynul pri zostupe z Mount Everestu v roku 1984, sa stal jedným z prvých Slovákov, ktorí dosiahli vrchol tejto najvyššej hory sveta bez použitia kyslíka.
Jozef Psotka.
Vysoké Tatry sú populárnou destináciou pre horolezcov z celého sveta. Nachádza sa tu množstvo ciest rôznych obtiažností. Liezť môžete prakticky na celom území parku okrem lokalít, ktoré sú uvedené v tejto vyhláške. K dispozícii je tiež mapa vyhradených miest pre horolezectvo a skialpinizmus v oblasti Tatranského národného parku.
Zdroj: www.tanap.sk.
Velický zub: Táto horolezecká cesta je vhodná aj pre začiatočníkov v tatranskom lezení. Je prehľadná a ľahko dostupná od Sliezskeho domu.
Anjelský hang v Mlynickej doline: Krásne miesto vzdialené chôdzou len hodinu a pol od Štrbského Plesa. Spomedzi dvanástich ciest je až osem vhodných pre začiatočníkov.
Človečina vedúca na hrebeň Popradských zubov: Táto trasa ponúka deväť lezeckých dĺžok a vyžaduje dobrú technickú zručnosť a fyzickú výdrž. Počas lezenia sa vám však naskytnú nádherné výhľady.
Žabí kôň: Je považovaný za jednu z legendárnych lezeckých trás vo Vysokých Tatrách, známu aj ako “horolezecká maturita”. Jej technická obtiažnosť a expozícia sú vhodné pre pokročilejších lezcov.
Horolezci.
Vidlový hrebeň: Hrebeň, ktorý spája Lomnický štít s Kežmarským štítom, je technicky náročný. Táto trasa je jedna z najkrajších a najnáročnejších hrebeňových túr vo Vysokých Tatrách. Na Veľkej Vidlovej veži môžete vidieť pozostatok kríža, ktorý tam umiestnili počas natáčania kultového filmu Medená veža.
Severná stena Malého Kežmarského štítu: S výškou 900 metrov táto stena získala titul najvyššej vo Vysokých Tatrách. Aj vďaka tomu je lákadlom pre množstvo dobrodruhov, avšak na jej zdolanie už musíte mať značné skúsenosti.
Ak s horolezectvom ešte len začínate, aj vo Vysokých Tatrách sú k dispozícii rôzne kurzy a služby sprievodcov. Miestne horolezecké školy ponúkajú kurzy základov horolezectva, ako aj špecializované tréningy pre pokročilých lezcov. Horolezectvo vo Vysokých Tatrách je unikátnym zážitkom. Nezabudnuteľné výhľady, jednoduchšie i technicky náročné trasy a bohatá história robia z Tatier miesto, ktoré stojí za to preskúmať.
Horský vodca. Robert Townson. Dostupné online na https://horsky-vodca.com/robert-townson/
Wikipedia. Slovenský horolezecký spolok JAMES. Dostupné online na https://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensk%C3%BD_horolezeck%C3%BD_spolok_JAMES
Košice Online. Slávni košickí rodáci: Jozef Psotka. Dostupné online na https://www.kosiceonline.sk/slavni-kosicki-rodaci-jozef-psotka
Sportency. História slovenského horolezectva. Dostupné online na https://www.sportency.sk/encyclopedy/?q=content/hist%C3%B3ria-slovensk%C3%A9ho-horolezectva#
Tatranský národný park. Horolezectvo v TANAPe. Dostupné online na https://www.tanap.sk/horolezectvo-2/
Tatry.sk. Lezecké terény. Dostupné online na https://www.tatry.sk/tipy-na-vylety/pre-aktivnych/lezecke-tereny/
Ďalšie podobné články
Prihláste sa na odber noviniek.