Vysoké Tatry nie sú len pre náročných turistov, športovcov a wellness nadšencov. Ponúkajú tiež množstvo aktivít pre rodiny s deťmi. V tomto článku vám prinášame overené tipy, ako stráviť rodinnú dovolenku v Tatrách plnú zábavy a aktívneho odpočinku.
Tatry ponúkajú viaceré nenáročné turistické trasy, ktoré sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Jednou z najobľúbenejších trás je okruh Hrebienok – Bilíkova chata – vodopády Studeného potoka – Rainerova chata – Hrebienok, ktorý meria približne 3 km. Na Hrebienok sa môžete s deťmi pohodlne vyviezť aj pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca.
Popradské pleso je obľúbené útočisko pre rekreačných turistov, cyklistov, ale aj rodiny s deťmi. Ideálne je vybrať sa naň zo Štrbského Plesa. Prechádzka k Popradskému plesu je pohodová, s miernym stúpaním v dĺžke štyri kilometre a trvá asi jeden a pol hodiny. Trasa je súčasťou náučného chodníka Lesom medzi Plesom a plesom.
Náučný chodník Pramenisko v Tatranskej Lomnici je ďalšou zaujímavým okruhom, ktorý meria asi 3,5 kilometra. Začína pri Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Informačné tabule opisujú jedinečné územie Prameniska, kde voda zohráva kľúčovú úlohu. Pramenisko je príkladom tatranských podmáčaných jelšových lesov, s vodou v podobe jarčekov, potokov a stojatých vôd, pričom hladina spodnej vody je blízko povrchu. Je zaradené medzi 72 národne významných mokradí a patrí do siete európsky významných biotopov Natura 2000. Táto lokalita predstavuje najstarší a najzachovalejší lesný porast tohto typu v Tatrách, s minimálnym vplyvom ľudskej činnosti, čím si zachováva charakter prírodného lesa.
Túra s deťmi.
Jazda lanovkou je skvelý spôsob, ako spoznať Tatry z inej perspektívy. Tatranské lanovky sú obľúbené medzi turistami všetkých vekových kategórií. Lanovku vedúcu z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít vybudovali v 30. rokoch 20. storočia a predstavovala svetový unikát. Má niekoľko etáp. Prvá etapa vedie z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart. Druhá etapa pokračuje zo Štartu na Skalnaté pleso, kde premáva moderná 15-miestna gondola a tretia etapa je zo Skalnatého plesa na Lomnický štít.
Pre rodiny s deťmi je namiesto Lomnického štítu ideálnou alternatívou sedačková lanovka do Lomnického sedla. To je otvorené pre turistov len počas letnej sezóny. Z Lomnického sedla sa pohodlnou prechádzkou po turistickom chodníku so zelenou značkou dostanete až na Veľkú Lomnickú vežu (2215 m), ktorá je nielen úžasným vyhliadkovým bodom, ale aj najvyšším štítom v Lomnickom hrebeni.
Belianska jaskyňa je jediná sprístupnená vo Vysokých Tatrách a patrí medzi najviac navštevované na Slovensku. Nachádza sa v lokalite Tatranská Kotlina. Priestory jaskyne boli známe už v 18. storočí, keď ich skúmali hľadači pokladov, ktorí na stenách zanechali cenné nápisy. Verejnosti bola jaskyňa sprístupnená v roku 1882. Belianska jaskyňa je známa svojimi bizarnými skalnými útvarmi a bohatou kalcitovou a sintrovou výzdobou. Návštevníkov očaria jazierka, vodopády alebo napríklad tzv. Hudobná sieň, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka.
Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 metrov s prevýšením 125 metrov. Na trase prejdete približne 870 schodov. Celková dĺžka prehliadky trvá približne 70 minút. Celá trasa je zabezpečená a osvetlená. Jaskyňa patrí medzi prvé v Európe, kde sa zaviedlo umelé elektrické osvetlenie.
Belianska jaskyňa.
Člnkovanie je neodmysliteľnou súčasťou Štrbského plesa už od 19. storočia, keď bolo pri jazere vybudované prvé mólo a prístrešok. Vtedy išlo o ľudovú zábavu, ktorú však ochranári v osemdesiatych rokoch minulého storočia zakázali. Hlavným dôvodom bol najvyšší, piaty stupeň ochrany, do ktorého toto jazero patrí.
Aktivitu obnovili v roku 2008 po dvadsaťpäť ročnej prestávke. Tento rok je k dispozícii pre návštevníkov spolu 21 člnov. Medzi nimi sú väčšie i menšie člny, kanoe, ale aj svadobný čln. Štrbské Pleso je takmer polovicu roka pokryté ľadom. Počas letnej turistickej sezóny ho však môžete spolu s deťmi ako jediné v Tatrách preveslovať.
Štrbské pleso.
Rodiny, ktoré hľadajú trochu adrenalínu sa môžu v Tatrách poobzerať po horských kárach alebo bobovej dráhe. Trojkilometrová asfaltová trať horských kár začína na medzistanici Štart a končí pri stanici kabínkovej lanovky Tatranská Lomnica.
Bobová dráha v Tatranskej Lomnici nie je žiadnou novinkou. Je v prevádzke už 20 rokov. Jej dĺžka je 482 metrov. Jazdu na bobovej dráhe môžu v sprievode rodiča absolvovať deti od 3 rokov.
Tatry ponúkajú aj množstvo kultúrnych a vzdelávacích zážitkov. V Tatranskej Lomnici sa okrem jedinečnej lanovky a adrenalínových zážitkov nachádza aj Múzeum Tatranského národného parku. Históriou regiónu od praveku až po súčasnosť vás prevedie Podtatranské múzeum v Poprade. Dvadsať kilometrov od Starého Smokovca môžete navštíviť napríklad aj Kežmarský hrad. Pochádza z 13. storočia a je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši.
Ďalšie podobné články
Prihláste sa na odber noviniek.